2.6 C
Varėna
2024 / 03 / 19

Kaip skaityti maisto papildų etiketes?

Ar jau skaitete?

Praėjusią savaitę Lietuvos sporto bendruomenę sukrėtė žinia apie profesionalios sportininkės antidopingo taisyklių pažeidimą ir atimtą pasaulio čempionės titulą bei diskvalifikaciją iš profesionalių varžybų. Pati sportininkė teigė, kad ją įklampino maisto papildas svoriui mažinti, kurio sudėtyje yra metilheksanamino (snapučio).

- Reklama -

Metilheksanaminas klasifikuojamas kaip stimuliatorius, kuris veikia centrinę nervų sistemą, pagreitina smegenų bei atskirų kūno dalių veiklą. Paaiškėjo, kad šis papildas taip pat laikomas kaip galimai pavojinga medžiaga: 2011 metais su papildų, kurių pagrindą sudarė metilheksanaminas, vartojimu siejamos dvejų JAV karininkų mirtys.

Ši diskvalifikacija yra toli gražu ne vienintelė sporto pasaulyje. Skaitant panašias istorijas bene labiausiai glumina faktas, kad net profesionalūs sportininkai rinkdamiesi maisto papildus kartais nesugeba išstudijuoti produkto etiketės ir tinkamai pasirinkti jiems reikalingus produktus. Peršasi mintis, kad eiliniams vartotojams tai sekasi dar prasčiau. Žemiau pateikiame svarbiausius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį renkantis būtiniausius maisto papildus:

Maisto papildai su omega-3

Papildai su omega-3 yra tarp populiariausių maisto papildų Lietuvoje ir pasaulyje. Nenuostabu – šie papildai yra būtini, universalūs ir prisideda prie daugelio organizmo funkcijų bei imuniteto palaikymo. Renkantis omega-3 papildus svarbu atkreipti dėmesį į etiketėje nurodomą EPR ir DHR kiekį – būtent šios omega-3 rūgštys nustato papildo vartojimo vertę.

Omega-3 vartojimo rekomendacijos svyruoja nuo maždaug 250 mg iki 2000 mg EPR ir DHR per parą. Pasak neseniai Lietuvoje vešėjusio omega-3 eksperto prof. Williamo Harrio, sveikam žmogui apie 1000–1500 mg DHR ir EPR per parą yra geras tikslinio kiekio diapazonas. Mokslininkas atkreipė dėmesį, kad renkantis produktą svarbu atkreipti dėmesį į EPR ir DHR kiekį dienos dozėje – ar tai 5–11 ml (tipiškas menkių kepenų aliejus), ar kapsulėse (2–5 kapsulės). Būtina perskaityti etiketę, kad įvertintumėte, koks kapsulių ar aliejaus kiekis, anot gamintojo, yra dienos norma. Nenustebkite, kuo didesnis EPR ir DHR kiekis vienoje porcijoje, tuo brangesnis produktas, tačiau tokio produkto užtenka ilgesniam laikui (nes dozės yra mažesnės) ir jis galiausiai atsiperka labiau.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Kuris pienas draugiškiausias aplinkai: karvės, migdolų, sojų ar avižų?

Monovitaminai ir multivitaminai

Tiek multivitaminai, tiek monovitaminai yra vienodai svarbūs ir reikalingi. Renkantis šiuos maisto papildus svarbiausia atkreipti dėmesį į vitaminų kiekį gamintojo nustatytoje dozėje. Vitaminų kiekis žymimas miligramais (mg) arba tarptautiniais vienetais (tv). Nesusigundykite didelėmis vitaminų dozėmis net jei esate pasidarę tyrimus ir sužinojote, kad Jums trūksta kurio nors vieno vitamino (pvz. vitamino D). Prieš įsigydami maisto papildus pasitarkite su sveikatos specialistu, kokį kiekį konkretaus vitamino turėtumėte suvartoti. Vitaminų perdozavimas (kaip ir jų trūkumas) gali turėti šalutinių poveikių – nuo bėrimo iki pablogėjusios savijautos ar pykinimo.

Maisto papildai sportininkams

Renkantis maisto papildus ypatingai atidūs turėtų būti sportininkai, ypač profesionalai. Pasaulinės antidopingo agentūra (WADA) yra išleidusi ir nuolat atnaujina draudžiamų preparatų sąrašą, tad, kilus abejonėms dėl vienos ar kitos sudedamosios dalies, galima pasitikrinti, ar to preparato nėra sąraše. Kaip ir visais kitais atvejais, negalima rinktis papildų iš neaiškių pardavėjų arba preparatų, kurių sudėtis nėra tiksliai aprašyta – tai dažniausiai galioja internete ar turguje nelegaliai parduodamiems maisto papildams.

Papildai lieknėjantiems

Pasaulyje sparčiai populiarėja papildai ir pakaitinis maistas lieknėjantiems. Tai neturėtų stebinti, kadangi tokie produktai yra patogus ir efektyvus būdas pasiekti savo tikslus. Rinkdamiesi šios kategorijos prekes atkreipkite dėmesį, kad jų sudėtis būtų subalansuota, leidžianti gerai jaustis lieknėjant ar kontroliuojant svorį. Vartojant maisto papildus lieknėjimui svarbu, kad mityba būtų įvairi ir subalansuota laikantis sveiko gyvenimo būdo principų. Tuo tarpu pakaitiniame maiste privalo būti visos kasdien organizmui reikalingos maistinės medžiagos – daug baltymų, skaidulų, vitaminų ir mineralų, kad būtų patenkinti visi subalansuoto valgymo poreikiai. Kaip ir papildų sportuojantiems atveju, rizikinga rinktis produktus iš neaiškių pardavėjų arba preparatus, kurių sudėtis nėra tiksliai aprašyta. Kilus abejonėms, būtina pasitarti su mitybos specialistais.

Taip pat skaitykite:  Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Apibendrinant – tam, kad neapsirinktumėte, svarbu rinktis patikrintus prekės ženklus ir pardavėjus. Maisto papildo kokybė priklauso ir nuo to, kaip jie yra laikomi ar kontroliuojami prieš patenkant į prekybą. Jei Jums kyla menkiausia abejonė dėl maisto papildo – pasikonsultuokite su vaistininkais ar kitais sveikatos priežiūros profesionalais. Atsiminkite, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalas, todėl svarbu, jog mityba būtų įvairi ir subalansuota.

spot_img
spot_img
spot_img