Liepos 30 d. Vilniaus miesto savivaldybėje vyko VšĮ Inovacijų tinklo organizuotas renginys „ŽYDINTIS VERSLUMAS“, skirtas jaunimui, norinčiam sužinoti viską apie verslą – nuo ko pradėti, kaip jį kurti ir sėkmingai plėtoti. Renginyje dalyvavęs verslo treneris Žanas Gongapševas ir daugelis kitų verslininkų papasakojo, kaip savo aistrą paversti klestinčiu verslu.
Nori kurti verslą, bet nežino, kaip
2023 metų spalį buvo atliktas tyrimas apie jaunimo verslumo tendencijas. Tyrimo duomenys atskleidė, kad jaunimas yra labiau linkęs svarstyti savo verslo steigimą lyginant su bendru šalies rodikliu (Jaunimo verslumo tendencijos Lietuvoje, 2023). Tai reiškia, jog jaunimas yra ypatingai atviras verslo kūrimo galimybėms ir siekia daugiau savirealizacijos per nuosavą veiklą. Tačiau tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad daugelis jaunų žmonių susiduria su nežinia ir nepakankamomis žiniomis apie tai, kaip pradėti ir plėtoti verslą. Pasak VŠĮ Inovacijų tinklo direktorės Inesos Girštautienės, tai kyla dėl kelių pagrindinių veiksnių:
„Dauguma jaunų žmonių neturi pakankamos patirties verslo srityje, todėl jiems trūksta supratimo apie praktinius veiklos aspektus, tokius kaip verslo plano sudarymas, finansų valdymas, teisiniai reikalavimai, rinkodaros strategijų kūrimas ir pan. Taip pat manau, kad jaunimui dažnai trūksta prieigos prie patikimų informacijos šaltinių, mentorystės ir tinklų,“ – kalba I. Girštautienė.
Didėja susidomėjimas verslumo renginiais
Ir nors jaunimui trūksta praktinių bei teorinių žinių apie verslo kūrimą, atsiranda vis daugiau iniciatyvų, tampančių atspirties tašku į sėkmingą verslą. Renginio partneriai asociacija „JCI Sostinė“ teigia, kad verslumo renginiai jaunimui yra puiki galimybė įgyti vertingų žinių, užmegzti naujus kontaktus, pasisemti įkvėpimo iš sėkmingų verslininkų ir ekspertų:
„Šis renginys ir apskritai tokio pobūdžio renginiai suteikia unikalią galimybę mokytis iš patyrusių verslininkų, ekspertų ir mentorių, kurie dalijasi savo patirtimi ir įžvalgomis. Be to, tokie renginiai skatina jaunimą užmegzti vertingus kontaktus su bendraamžiais ir profesionalais, kas gali būti ypač svarbu kuriant profesinį tinklą ir gaunant finansavimą ateityje,“ – sako asociacijos „JCI Sostinė“ prezidentė Viktorija Švetkauskaitė.
Naujos verslo platformos, palengvinančios verslo kūrimą
Vis daugiau kuriama internetinių įrankių, kurie iš esmės keičia verslo pasaulį, teikdami naujas galimybes ir patogumus tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems verslininkams. Šie įrankiai ne tik supaprastina kasdienes operacijas, bet ir leidžia veikti efektyviau bei lanksčiau. VšĮ „Inovacijų tinklo“ direktorės teigimu, vieną iš internetinių verslo kūrimo platformų galėjo išmėginti ir renginio „ŽYDINTIS VERSLUMAS“ dalyviai:
„Matome, kaip sparti skaitmenizacija apima visas mūsų gyvenimo sritis, žinoma, įskaitant ir verslą. Ir tai nėra blogai. Dažnu atveju tai palengvina mūsų kasdienes veiklas. Džiaugiamės, kad ir mes turėjome galimybę jaunimui pristatyti naują interaktyvią verslo kūrimo platformą „ENT-YOUTH“, sukurtą įgyvendinant Erasmus + projektą „Jaunimo verslumo skatinimas“, Nr. 2022-1-LT02-KA220-YOU-000088549. Ji padėjo struktūruoti idėjas, kurti verslo planus ir sekti progresą,“ – atskleidžia I. Girštautienė.
Tinklaveika – kur kas svarbiau, nei atrodo
Renginio lektoriai kalbėjo apie skirtingus sėkmingo verslo elementus ir pasakojo, kaip sukurti efektyvią verslo strategiją. Paskutinysis seminarą vedė verslo treneris, startuolių mentorius Žanas Gongapševas. Jis pabrėžė, kad vienas esminių verslo komponentų yra tinklaveika, papasakojo, kad tai yra daugiau nei paprastas kontaktų užmezgimas:
„Vienas svarbiausių aspektų, kurio daugelis nežino, yra tai, kad sėkminga tinklaveika dažnai susijusi su vertės suteikimu kitiems, o ne tik gavimu. <…> Tinklaveika dažnai reikalauja kantrybės ir nuolatinio darbo, nes gilūs ir prasmingi santykiai vystosi per laiką ir kartais reikalauja pastangų juos išlaikyti. Sėkmingai ir efektyviai tai padarius gali atsiverti durys ne tik į naujas verslo galimybes, bet ir į netikėtas bendradarbiavimo formas, kurios gali būti naudingos tiek asmeniniu, tiek profesiniu lygmeniu,“ – pasakojo lektorius.
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.